Pogoda

Pogoda w Lęborku

Zaloguj się

Relacje, artykuły, wydarzenia

Kurs fotografii podwodnej IDF

Nurkowanie w forcie carskim w KownieW dniach 7-9 listopada w bazie Banana Divers odbył się inauguracyjny kurs fotografii podwodnej Underwater Photographer IDF. Tym razem w kursie udział brałem po raz pierwszy jako instruktor. Pomimo trudnych warunków pogodowych udało się przeprowadzić część praktyczną w jeziorze Hańcza oraz zalanych podziemiach fortu carskiego w Kownie.

Gratuluję ukończenia kursu Krzysztofowi Dobrowolskiemu, który dzielnie podjął walkę z zagadnieniami teoretycznymi i praktycznymi tego niełatwego zagadnienia.

 Zdjęcia dokumentujące wizytę w forcie Kowno do obejrzenia tutaj.

Chętnych do zgłębiania tajników fotografii podwodnej zachęcam do kontaktu ze mną.  ZAPRASZAM.

Wstęp do nurkowania jaskiniowego: odpowiedź na pytanie

Zalane korytarze fortu w KowniePo dłuższej przerwie nowa relacja. Tym razem kilka wrażeń z pierwszego kursu nurkowania jaskiniowego tj. na stopień PJ1 KDP/CMAS oraz pierwszych zanurzeń pod realnym stropem. Coś czego nigdy nie robiłem. Po długim oczekiwaniu na sprzyjający termin doczekałem się. Część roku wymagająca pod względem termicznym - luty. Pierwsza myśl - będzie ciężko, ale trudno. Trzeba działać. Im trudniej w czasie szkolenia tym łatwiej w realnych warunkach. Wszystkie ćwiczenia odbywały się co prawda przy dodatniej temperaturze powietrza jednak temperatura wody jeziora Ukiel już nie rozpieszczała, maksymalnie +2 stopnie i cienki lód. W ciągu 2 dni zajęć na "sucho" i w wodach otwartych do opanowania był szereg umiejętności, głównie z samoratownictwa: oddychanie z partnerem na długim wężu podczas poruszania się po poręczówce w wariantach z widocznością oraz w "ślepej masce". Następnie wycinanie się z zaczepionej poręczówki z zachowaniem jaj ciągłości oraz  odnajdywanie zaginionej liny poręczowej przy pomocy szpulki w warunkach braku widoczności. Poznanie tajników poręczowania metodami francuską (gumki) i amerykańską (ciasteczka, strzałki kierunkowe) za pomocą kołowrotka i szpulki to nadmiarowa część programu kursu. Świadczy  to o jego wysokiej jakości. Poza tym spora dawka teorii od speleogenezy poprzez procedury awaryjne do historii nurkowania jaskiniowego dopełniła obrazu - czym tak naprawdę jest nurkowanie jaskiniowe - matka nurkowań technicznych.

Poznane w części "otwartowodnej" skillsy należało przepraktykować gdzieś pod stropem, chodź uwaga, to także nadmiarowa część szkolenia na tym pkursu na tym poziomie. Najbliższym miejscem, w którym można się zanurzyć pod prawdziwym stropem to Fort Carski w Kownie, na Litwie. Kilkaset metrów korytarzy pozwoliło na przepraktykowanie np. powrotu do wyjścia po poręczówce w warunkach ciemności, powtórzenie nabytych na wodach otwartych skillsów jak i co najważniejsze, odpowiedzieć samemu sobie na najważinejsze pytanie: Czy nurkowanie jaskiniowe jest dla mnie?

Na ostateczną odpowiedź poczekałem do następnego wyjazdu pod strop. Już tydzień po kursie, tym razem na Dolnym Śląsku miałem okazję poznać swoją granicę komfortu psychicznego. Pierwsze moje nurkowanie przypominające prawdziwe jaskiniowe odbyło się w zalanej kopalni srebra Mari Agnes w Bystrzycy Górnej. Dla początkującego miejsce ekscytujące i na pewno nie łatwe, głównie pod względem psychicznym. Było całkiem fajnie, ale miejscami zdecydowanie za ciasno. Werdykt: to nie jest do końca to co mi się podoba. Jedziemy dalej. Ujęcie wody nieczynnego browaru w Sobótce. Ciasne korytarze o szerokości ok. 1,5m. Niezbyt przestronnie można by rzec. Tutaj odpowiedziałem sobie w końcu na pytanie. Tak, mogę nurkować pod stropem ale to miejsce jest puki co na granicy mojego komfortu. Najważniejsze znać własne ograniczenia. Piękne Cenoty i francuskie jaskienie czekają. To będzie to.

 

Za wprowadzenie do świata jaskiń dziękuję instruktorom Sebastianowi Dobrowolskiemu i Błażejowi PruskiemuAkademii Nurkowania Jaskiniowego Speleodiving

Helskie wraki: Abille i Trałowiec Munin

Koło sterowe na wraku TrałowcaW dniu wczorajszym z kolegami z Podwodni Słupsk wykonaliśmy 2 nurkowania wrakowe. Pierwsze na wraku holownika Abille z czasem dennym 15'/45m czas nurkowania 37', wizura co najmniej 10m. Po 4 godzinach przerwy powierzchniowej zaatakowaliśmy Trałowiec Munin, nurkowanie z czasem dennym 25'/39m czas nurkowania 60'. Podczas drugiego nurkowania widoczność pod wodą powalająca, sięgająca co najmniej 15m. Na maksymalnej głębokości panował półmrok, prawie cały wrak był widoczny bez latarki, więc wrażenia były wyjątkowe. Pogoda dopisała, morze było całkowicie spokojne. Baza nurkowa Diving Baltic jak zwykle się spisała. Dzień nurkowy bardzo udany. 

Relacja z Bornholm - Svaneke - Hullehavn

Granit i MorszczynZgodnie z planem 26. kwietnia wraz z kolegami z Podwodni Słupsk wykonaliśmy bardzo szybki, jednodniowy rekonesans na Bornholmie. Nurkowaliśmy w uroczym zakątku Hullehavn niedaleko miejscowości Svaneke. Jest to kąpielisko z maleńką plażą, zlokalizowane pośród granitowych skał. Przejście do samej drabinki komfortowe i bezpieczne - po drewnianym chodniku, także nawet w ciężkim zestawie nie zapadamy się w piachu. Samo zejście do wody wymagało już nieco gimnastyki. Dno w tym miejscu jest skaliste i nierówne a wejścia do wody z betonowego nabrzeża odbywa się po dość szerokiej i solidnej drabince. Pod wodą przez jakiś czas odczuwalny jest znaczny przybój. Granitowe dno porośnięte połaciami morszczynu zdaje się w tych warunkach ruszać i falować . Dla osób o wrażliwym błędniku może to oznaczać mdłości. W sumie wykonaliśmy 2 kilkudziesięciominutowe nurkowania do głbokości 20 kilku metrów. Widoczność pod woda znakomita, szacowana nawet na 20m. Temperatura wody średnio 6 stopni. Słoneczna pogoda pozwoliła nurkować bez użycia latarki. Ogólnie rekonesans udany. Wyjazd udokumentowany fotografiami z pod wody i powierzchni.

Sobotnie nurkowanie na Bornholmie - Svaneke

W dniu jutrzejszym wraz z kolegami z Podwodni Słupsk wyruszamy na mini-wyprawę na Bornholm w okolice miejscowości SvanekeWypłynięcie 26 kwietnia 2014 sobota. Zbiórka w porcie Kołobrzeg godzina 06:00. Wykonamy 2 nurkowania z brzegu w Hullehavn do głębokości 30m. Ogladać będziemy granitowe ściany.

Copyright © 2013. All Rights Reserved.